We wrześniu 2019 roku w Nowej Hucie pojawiło się coś wyjątkowego – ogród deszczowy. Wyjątkowy, bo pierwszy. Powstanie ogrodu deszczowego w skrzyni to inicjatywa, która nie tylko stanowi piękny przykład w zakresie zrównoważonego zarządzania wodą opadową, ale także jest wynikiem współpracy samorządu terytorialnego z lokalną społecznością.

Inicjatywa lokalna na wagę złota

Ten projekt ma podwójną wartość. Z jednej strony odpowiada na ekologiczne wyzwania związane z rosnącym znaczeniem adaptacji miast do zmieniającego się klimatu. Z drugiej strony jest to nie tylko inicjatywa urzędników. Przeciwnie, został przeprowadzony we współpracy z lokalną społecznością i tak powinny być realizowane projekty w ramach zadania publicznego.

Ogród deszczowy na os. Teatralnym

Ogród deszczowy został zlokalizowany  w bezpośrednim sąsiedztwie filii 55 Krakowskiej Biblioteki. Ta lokalizacja jest kluczowa, ponieważ ten ogród spełnia nie tylko funkcję gromadzenia wody deszczowej, ale ma także istotne znaczenie edukacyjne. Jego charakterystyczna duża, drewniana, owalna skrzynia od razu przyciąga uwagę przechodniów.

W ramach realizacji tego projektu ogrodu deszczowego przeprowadzono akcje edukacyjne skierowane do mieszkańców, kładąc nacisk na prostotę i dostępność tego rozwiązania.Pomysłodawcy postanowili stworzyć coś wyjątkowego, co będzie nie tylko chronić okolicę przed skutkami intensywnych opadów deszczu, ale także uczyć i inspirować innych. Chcieli pokazać, że budowa i utrzymanie ogrodu deszczowego nie jest trudne i nie wymaga specjalistycznych umiejętności czy skomplikowanych formalności. Wszystkie zastosowane rozwiązania są proste i dostępne dla każdego, dlatego mogą być wdrażane przez różne społeczności lokalne.

Współpraca z mieszkańców

Ten ogród deszczowy to również przykład udanej współpracy przy realizacji zadania publicznego w ramach inicjatyw lokalnych. Wartość tego projektu przekracza aspekty ekologiczne. To również budowanie więzi społeczności lokalnej, edukowanie mieszkańców i inspiracja dla innych społeczności do podjęcia podobnych działań. 

Zobaczcie jak wyglądał ogród deszczowy w lipcu 2023.

Zdjęcia: Marzena Kozak.

Podobne wpisy