Dzięki inicjatywie mieszkańców i projektowi „Zielone Centrum Przegorzał” w ramach budżetu obywatelskiego, Zarząd Zieleni Miejskiej przekształcił zaniedbany teren na skrzyżowaniu ulic Kamedulskiej i Szyszko-Bohusza w przyjazną przestrzeń dla mieszkańców.

Pojawiły się nowe piesze nawierzchnie żwirowe i z kamienia łupanego, płaski trawnik poprzedzielany trawiastymi pagórkami, niewielki ogród kwiatowy, rabata z roślin cieniolubnych, elementem małej architektury i oświetlenie. 

Część tego zielonego skweru została zagospodarowana przez ogród deszczowy w formie nasadzeń w gruncie i zbiornika z systemem nawadniającym.

Dzięki tej inicjatywie skwer stał się miejscem spotkań sąsiadów, łączącym społeczność lokalną oraz pokolenia. Cechą charakterystyczną tego skweru jest widniejący na elewacji klubu kultury mural autorstwa Marcina Wierzchowskiego, który umieścił na nim symbole związane ze Zwierzyńcem: kopiec Piłsudskiego, Panny Zwierzynieckie, słonia z Zoo Kraków w Lasku Wolskimi i stróżówkę willi Szyszko-Bohusza.

To kolejny ogród deszczowy na terenie Krakowa. Cieszymy się, że to rozwiązanie z zakresu błękitno-zielonej infrastruktury jest tak chętnie stosowane w Krakowie. Mamy nadzieję, że również inne miasta zdecydują się na budowę ogrodów deszczowych, aby przeciwdziałać skutkom zmiany klimatu.

Zdjęcia: Marzena Kozak.

Podobne wpisy