Ogród deszczowy to niezwykły rodzaj zielonej przestrzeni, która niesamowicie wzbogaca otoczenie. Możemy nie tylko cieszyć się wyglądem takich ogrodów, ale też czerpać korzyści z ich wpływu na środowisko naturalne. Retencja wody, chłodzenie przestrzeni wokół czy wspieranie bioróżnorodności to tylko kilka z ich wspaniałych cech.
Bardzo ciekawym i stosunkowo łatwym do założenia rodzajem takiego ogrodu jest ogród deszczowy w pojemniku. Ta technika uprawy roślin polega na tworzeniu mini-ekosystemu w pojemniku lub skrzyni. Jest to kompaktowe rozwiązanie, które można zastosować nawet na niewielkiej przestrzeni, na przykład na tarasie lub balkonie. Ogrody deszczowe w skrzyni mogą być budowane również na płaskich dachach budynków czy w przestrzeni publicznej, takiej jak parki, place czy zabetonowane centra miast.
Ogrody deszczowe w pojemnikach zasilane są wodą deszczową, która jest zbierana z rynien i rur odprowadzających wodę przy budynkach. Zastosowanie odpowiednich warstw materiałów filtrujących i magazynujących wodę pozwala roślinom w pełni wykorzystać zgromadzone podczas deszczu zasoby wody. Dzięki temu zapobiegają marnowaniu wody deszczowej i jej spływaniu do kanalizacji.
Dobre miejsca na ogród deszczowy w pojemniku
Ogród deszczowy jest doskonałym rozwiązaniem do zastosowania w zurbanizowanych obszarach, gdzie występują utwardzone nawierzchnie, brak powierzchni pokrytych roślinami sprzyjającymi naturalnej retencji wody oraz wysoki spływ powierzchniowy.
Za pomocą ogrodu deszczowego możliwe jest poprawienie mikroklimatu danego obszaru, oczyszczenie wody oraz zatrzymanie jej w danym miejscu. Dodatkowo, ogród deszczowy działa jak gąbka podczas nawałnic deszczowych, zapobiegając podtopieniom. Dodatkowym atutem jest estetyczny wygląd, którym się wyróżnia.
Najlepiej umieścić ogród deszczowy w pojemniku tuż obok źródła odprowadzającego wodę deszczową z dachu. Ważne jest, aby zachować odpowiednią odległość od budynku aby zapewnić odpowiedni przepływ powietrza, co z kolei zapobiegnie zawilgoceniu ścian budynku.
Jak dobrać wielkość ogrodu deszczowego?
Wielkość ogrodu deszczowego jest ściśle powiązana z powierzchnią dachu, z którego ma być odprowadzona woda i powinna wynosić około 2% powierzchni tego dachu.
Odpowiedni pojemnik na ogród deszczowy
Nie istnieją konkretne wymagania dotyczące materiału, z którego powinien być wykonany pojemnik ogrodu deszczowego. Najlepiej, aby był trwały i odporny na warunki atmosferyczne oraz nacisk ze strony materiału wypełniającego. Nie jest konieczne, aby był wodoszczelny, jednak w takim wypadku należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej warstwy hydroizolacji, dobrze sprawdzi się na przykład folia PVC do oczek wodnych. Warto też, aby pojemnik ogrodu deszczowego pasował stylistycznie do budynku, przy którym jest umieszczony.
Etapy montażu ogrodu deszczowego w pojemniku
- rura drenująca położona poziomo – jeden koniec należy zamknąć zaślepką, drugi powinien wystawać poza pojemnik i być zamknięty kratką odpływową.
- rura przelewowa ułożona pionowo – powinna wystawać nad powierzchnię ogrodu deszczowego, ale niżej niż górna krawędź skrzyni.
Rury mają być ze sobą połączone pod kątem prostym.
W zależności od wielkości ogrodu można zwiększyć ilość rur drenujących tak aby były odpowiednio dopasowane do ilości przepływającej wody.
Pielęgnacja ogrodu deszczowego w pojemniku
Ogrody deszczowe w pojemniku ponieważ, same pełnią tak wiele funkcji, to od nas nie potrzebują zbyt wiele. Nie wymagają przede wszystkim podlewania, z wyjątkiem okresów długotrwałej suszy.
Warto jednak regularnie monitorować nasz ogród, aby mieć pewność, że ma zapewnione odpowiednie warunki:
Zadbany ogród deszczowy będzie piękną oazą zieleni, która będzie również cieszyć owady i ptaki. Ogród deszczowy to nie tylko piękna, zielona kompozycja, ale pozytywna zmiana dla przyrody i planety.