Ogród deszczowy to niezwykły rodzaj zielonej przestrzeni, która niesamowicie wzbogaca otoczenie. Możemy nie tylko cieszyć się wyglądem takich ogrodów, ale też czerpać korzyści z ich wpływu na środowisko naturalne. Retencja wody,  chłodzenie przestrzeni wokół czy wspieranie bioróżnorodności to tylko kilka z ich wspaniałych cech. 

Bardzo ciekawym i stosunkowo łatwym do założenia rodzajem takiego ogrodu jest ogród deszczowy w pojemniku. Ta technika uprawy roślin polega na tworzeniu mini-ekosystemu w pojemniku lub skrzyni. Jest to kompaktowe rozwiązanie, które można zastosować nawet na niewielkiej przestrzeni, na przykład na tarasie lub balkonie. Ogrody deszczowe w skrzyni mogą być budowane również na płaskich dachach budynków czy w przestrzeni publicznej, takiej jak parki, place czy zabetonowane centra miast.

Ogrody deszczowe w pojemnikach zasilane są wodą deszczową, która jest zbierana z rynien i rur odprowadzających wodę przy budynkach. Zastosowanie odpowiednich warstw materiałów filtrujących i magazynujących wodę pozwala roślinom w pełni wykorzystać zgromadzone podczas deszczu zasoby wody. Dzięki temu zapobiegają marnowaniu wody deszczowej i jej spływaniu do kanalizacji.

Dobre miejsca na ogród deszczowy w pojemniku

Ogród deszczowy jest doskonałym rozwiązaniem do zastosowania w zurbanizowanych obszarach, gdzie występują utwardzone nawierzchnie, brak powierzchni pokrytych roślinami sprzyjającymi naturalnej retencji wody oraz wysoki spływ powierzchniowy.

Za pomocą ogrodu deszczowego możliwe jest poprawienie mikroklimatu danego obszaru, oczyszczenie wody oraz zatrzymanie jej w danym miejscu. Dodatkowo, ogród deszczowy działa jak gąbka podczas nawałnic deszczowych, zapobiegając podtopieniom. Dodatkowym atutem jest estetyczny wygląd, którym się wyróżnia.

Najlepiej umieścić ogród deszczowy w pojemniku tuż obok źródła odprowadzającego wodę deszczową z dachu. Ważne jest, aby zachować odpowiednią odległość od budynku aby  zapewnić odpowiedni przepływ powietrza, co z kolei zapobiegnie zawilgoceniu ścian budynku.

Jak dobrać wielkość ogrodu deszczowego?

Wielkość ogrodu deszczowego jest ściśle powiązana z powierzchnią dachu, z którego ma być odprowadzona woda i powinna wynosić około 2% powierzchni tego dachu. 

Odpowiedni pojemnik na ogród deszczowy

Nie istnieją konkretne wymagania dotyczące materiału, z którego powinien być wykonany pojemnik ogrodu deszczowego. Najlepiej, aby był trwały i odporny na warunki atmosferyczne oraz nacisk ze strony materiału wypełniającego. Nie jest konieczne, aby był wodoszczelny, jednak w takim wypadku należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej warstwy hydroizolacji, dobrze sprawdzi się na przykład folia PVC do oczek wodnych. Warto też, aby pojemnik ogrodu deszczowego pasował stylistycznie do budynku, przy którym jest umieszczony.

Etapy montażu ogrodu deszczowego w pojemniku

 • Wykonanie otwór na rury w skrzyni – na etapie początkowych prac konieczne jest wykonanie otworu o średnicy rury drenażowej w pojemniku. 
 • Zabezpieczenie dna  – na tym etapie musimy upewnić się czy nasz pojemnik ma odpowiednią hydroizolację, potem możemy dodać pierwszą warstwę filtracyjną – dobrze sprawdzi się na przykład keramzyt lub materiał o podobnych właściwościach.
 • Montaż rur po wypełnieniu dna kruszywem, przechodzimy do umieszczenia dwóch rur drenujących:
 • rura drenująca położona poziomo – jeden koniec należy zamknąć zaślepką, drugi powinien wystawać poza pojemnik i być zamknięty kratką odpływową.
 • rura przelewowa ułożona pionowo – powinna wystawać nad powierzchnię ogrodu deszczowego, ale niżej niż górna krawędź skrzyni. 

Rury mają być ze sobą połączone pod kątem prostym.

W zależności od wielkości ogrodu można zwiększyć ilość rur drenujących tak aby były odpowiednio dopasowane do ilości przepływającej wody. 

 • Wypełnianie skrzyni warstwami filtracyjnymi – uważając aby nie uszkodzić ani nie przemieścić rur zasypujemy pojemnik kolejnymi warstwami filtracyjnymi. Wybierając materiały filtracyjne należy dobrać je do preferencji sadzonych roślin. Układając warstwę ważne aby pamiętać o odpowiednim ustabilizowaniu roślin i zabezpieczeniu ogrodu przed zapadaniem się podczas większych opadów.
 • Podpięcie rynny do pojemnikarurę doprowadzającą wodę łączymy z rynną i kierujemy do pojemnika tak, aby woda spokojnie spływała sobie do naszego ogrodu. Nie należy jej ustawiać zbyt wysoko, bo podczas intensywnych opadów wymyje górną warstwę.
 • Sadzenie roślindo ogrodu deszczowego w pojemniku najlepiej nadają się tzw. rośliny hydrofitowe, czyli takie które dobrze znoszą suszę i jak również zanurzenie w wodzie oraz oczyszczają wodę. Aby zapobiec corocznemu sadzeniu, które może uszkodzić warstwy drenujące, warto wybrać rośliny wieloletnie. W ogrodach deszczowych w pojemnikach sadzimy rośliny o 10-15% gęściej niż normalnie. Warto wybierać duże i wyrośnięte sadzonki.
 • Stabilizacja ogrodu – woda z deszczu powinna rozlewać się łagodnie po naszym ogrodzie deszczowym. Umieszczamy więc kilka większych kamieni pod rurą spustową. Przestrzenie między kamieniami i roślinami uzupełniamy żwirem  lub innym materiałem stabilizującym rośliny. Układamy łagodnie, pilnując aby nie uszkodzić liści i łodyg.

Pielęgnacja ogrodu deszczowego w pojemniku

Ogrody deszczowe w pojemniku ponieważ, same pełnią tak wiele funkcji, to od nas nie potrzebują zbyt wiele.  Nie wymagają przede wszystkim podlewania, z wyjątkiem okresów długotrwałej suszy.

Warto jednak regularnie monitorować nasz ogród, aby mieć pewność, że ma zapewnione odpowiednie warunki:

 • Sprawdzajmy co jakiś czas, czy nie pojawiły się rośliny nie hydrofitowe i czy inne niechciane gatunki, nie zarastają nam ogrodu. 
 • Sprawdzajmy czy nasz pojemnik nie jest uszkodzony. Skrzynie drewniane trzeba cyklicznie konserwować.
 • Dobrze też regularnie sprawdzać czy rury nie są zanieczyszczone, uszkodzone lub zatkane.
 • Po większych opadach warto sprawdzić czy nurt wody nie przemieścił kamieni, lub czy nie doszło do zapadnięcia się ogrodu.

Zadbany ogród deszczowy będzie piękną oazą zieleni, która będzie również cieszyć owady i ptaki. Ogród deszczowy to nie tylko piękna, zielona kompozycja, ale pozytywna zmiana dla przyrody i planety. 

Podobne wpisy