Ogrody deszczowe stają się coraz bardziej popularne ze względu na swoje korzystne właściwości ekologiczne i zrównoważone podejście. Kluczowym elementem udanego ogrodu deszczowego jest odpowiedni wybór roślin.
W tym artykule przedstawimy listę roślin, które doskonale prosperują w ogrodach deszczowych i dostosowują się do zmiennych warunków.
Rośliny odpowiednie do ogrodu deszczowego
- kosaciec żółty – gatunek eurosyberyjski, rośnie dziko w północno-zachodniej Afryce, w całej Europie i na obszarach o umiarkowanym klimacie w Azji Zachodniej i Kaukazie, po Syberię Zachodnią. Ma łodygę o wysokości do 1 metra, zielone liście i jaskrawo żółty kwiat.
- skrzyp zimowy – występuje w Europie, Azji i Ameryce Północnej, rzadziej w Ameryce Południowej. W Polsce dość pospolity. Ma łodygę między 40 cm a 125 cm.
- krwawnica pospolita – występuje w całej Europie i w Azji w pasie od Afryki Płn. po koło podbiegunowe. Łodyga ma od 50 cm do 130 cm. Kwiat koloru karminowo-różowego, zebrane w gęste kwiatostany.
- rdest wężownik – występuje w Europie i Azji, zawleczony i zadomowiony w Ameryce Północnej. W Polsce rośnie na zachodzie kraju, rzadko na południowym wschodzie. Łodyga osiąga wysokość do 1 metra. Kwiaty koloru różowego, zebrane w gęsty, walcowaty kłos.
- turzyca sina – pochodzi z terenów Europy i Afryki Północnej. Wytwarza kłącza mierzy od 10 cm do 60 cm. Liście blado niebieskozielone.
- Turzyca pospolita – występuje na mokradłach Europy i Syberii. W Polsce gatunek pospolity. Łodyga 30-40 cm, kwiaty zebrane w kwiatostany.
- ponikło błotne – jest szeroko rozprzestrzeniony na półkuli północnej. Występuje w Ameryce Północnej, Afryce Północnej i Makaronezji, w Europie i Azji. W Polsce występuje pospolicie w całym kraju. Łodyga ma do 100 cm wysokości, kwiaty zebrane w kłosy.
- mięta nadwodna – występuje w części Afryki, na większości obszaru Europy oraz w Azji zachodniej i na Kaukazie. W Polsce częsta na niżu, w górach rozproszona. Łodyga ma wysokość do 80 cm, kwiaty różowe, tworzą kuliste kwiatostany.
- tojeść rozesłana – roślina występująca na większości obszaru Europy oraz w zachodniej Azji i na Kaukazie. W Polsce pospolita, spotykana na obszarze całego kraju, najczęściej na niżu. Niewielka, przyziemna roślina okrywowa, kwiaty intensywnie żółte.
- niezapominajka błotna – występuje w stanie dzikim w całej Europie oraz na części obszaru Azji (Syberia, Mongolia, Kaukaz). W Polsce pospolity. Osiąga wysokość 10-40 cm. Kwiaty jasnoniebieskie
- narecznica samcza – występuje w Ameryce Północnej, Azji, Europie, w Polsce jest pospolita. Jest to paproć naziemna, spotykana w cienistych lasach, wzdłuż strumieni. osiąga od 50 do 120 centymetrów wysokości.
- wietlica samicza – występuje w Europie, umiarkowanej części Azji, północnej Afryce i Ameryce Północnej. W Polsce gatunek jest pospolity. Osiąga wysokość do 100 cm.
Wybór odpowiednich roślin jest kluczowym czynnikiem w sukcesie ogrodu deszczowego. Pamiętaj, że odpowiednio dobrane rośliny pozwolą ci cieszyć się pięknym i zrównoważonym ogrodem przez wiele lat.