Ogrody deszczowe nie wymagają od nas wielkiego wysiłku jeżeli chodzi o pielęgnację. Zwłaszcza gdy będą w nich posadzone rodzime gatunki roślin, odporne na działanie lokalnego klimatu. Ogrody deszczowe nie wymagają podlewania, jedynie w czasie długotrwałych okresów susz, trzeba to robić. 

jak pielęgnować ogrody deszczowe

Porady, jak pielęgnować ogrody deszczowe

Oto kilka kluczowych porad, aby zadbać o swój ogród deszczowy:

  • Warto od czasu do czasu sprawdzić, czy w ogrodzie nie zadomowiły się chwasty lub rośliny, które nie oczyszczają wody. Jeżeli tak się stało, należy je usunąć i zrobić nowe nasadzenia roślin hydrofitowych.
  • Kolejną rzeczą w pielęgnowaniu ogrodów deszczowych jest sprawdzanie drożności rur. Należy sprawdzić zarówno rurę doprowadzającą wodę do ogrodu, jak i rurę przelewową oraz rurę drenującą. Warto zapewnić odpowiedni przepływ wody w ogrodzie deszczowym, aby uniknąć komplikacji.
  • Zawsze po intensywnych opadach deszczu, sprawdzaj czy woda nie poprzesuwała kamieni na powierzchni ogrodu i czy nie doszło ich zapadnięcia się. Jeśli tak się stało, należy uzupełnić zniszczone warstwy i ponownie wyrównać powierzchnię ogrodu.
  • Jeżeli ogród deszczowy jest zbudowany w drewnianej skrzyni, należy ją regularnie konserwować. Trzeba monitorować czy pojemnik nie uległ uszkodzeniom.

Ogród deszczowy – łatwiej niż myślisz!

Ogród deszczowy nie wymaga większych prac pielęgnacyjnych. Warto jednak od czasu do czasu przyjrzeć się, czy nie doszło do uszkodzeń i jeśli trzeba to trzeba je naprawić. 

Podobne wpisy