Wspólnie z firmą Kärcher uczciliśmy Światowy Dzień Wody, budując piękny ogród deszczowy w pojemniku na terenie przedszkola Montessori w Wieliczce. Jako lider w dziedzinie urządzeń czyszczących wykorzystujących wodę, firma Kärcher dbałość o zasoby wody ma wpisaną w swoje DNA. Cieszymy się, że wolontariusze firmy Kärcher zaangażowali się w ten projekt, który ma nie tylko wartość ekologiczną, ale również edukacyjną.

Ogrody deszczowe Wieliczka
Ogród deszczowy w pojemniku, na terenie Przedszkola Montessori w Wieliczce zaraz po wybudowaniu – kwiecień 2023.

Ogród deszczowy dla przedszkola – nauka i zabawa w zgodzie z naturą

Deszczowy ogród na terenie placówek edukacyjnych pozwala dzieciom lepiej poznać różnorodne gatunki roślin i związane z nimi zjawiska. Obserwacja deszczu oraz rosnących dzięki niemu roślin, otwiera dzieciom drzwi do poznania cyklu wody i natury. Ten zielony kącik jest doskonałym miejscem do rozwijania zdolności sensorycznych i poznawczych, a obserwacja wzrostu roślin i ruchu owadów wzbogaca ich zmysły i aktywizuje ciekawość świata.

Ogrody deszczowe Wieliczka

Ogród deszczowy w pojemniku na terenie Przedszkola Montessori w Wieliczce – lipiec 2023.

Integracja i współpraca między dziećmi

Oprócz walorów edukacyjnych, ogród deszczowy będzie miejscem zabaw i nauki, ale również przestrzenią, która integruje i buduje relacje między dziećmi. Wspólnie dbają o rośliny, dzielą się obowiązkami i cieszą się z sukcesów, dzieci będą wzmacniać swoją współpracę i empatię.

Inspirowanie do dalszych działań

Mamy nadzieję, że inicjatywa ta zainicjuje powstanie kolejnych ogrodów deszczowych w Wieliczce, które wspomogą małą retencję i będą zapobiegać podtopieniom. Dzięki takim projektom, coraz więcej przestrzeni w naszym mieście nabiera zielonych kolorów i wykorzystuje rozwiązania czerpiące z natury dla dobrego życia ograniczając skutki zmiany klimatu.

Ogród deszczowy, który wzbudza zachwyt w maluchach

Ten uroczy kącik to doskonałe miejsce do rozwoju zdolności sensorycznych i poznawczych. Przez obserwację ruchów roślin i owadów, wzbogacają się ich zmysły i aktywizuje ciekawość świata. To nie tylko miejsce zabaw i nauki, ale również przestrzeń, która integruje i buduje relacje między dziećmi, bo wspólnie dbają o rośliny, dzieląc się obowiązkami i cieszą się z każdego wspólnego sukcesu.
Agnieszka Sarga-Fuła
Dyrektor Przedszkola

Smutna statystka – jak ocalić wodę

W Polsce mamy ograniczony dostęp do wody pitnej, wynoszący jedynie 1400 m3 na osobę, podczas gdy światowa średnia to 5000 m3. Dodatkowo w Polsce mierzymy się z częstymi opadami deszczu oraz okresowymi suszami. W jaki sposób więc mądrze gospodarować zasobami wody?

Jednym ze sposobów jest właśnie budowa ogrodów deszczowych. To rozwiązanie, które umożliwia wykorzystanie wody deszczowej zarówno z opadów, jak i dachów, chodników czy ulic. Jest to nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także oszczędne rozwiązanie, ponieważ podlewanie ogrodu tradycyjnymi metodami może generować znaczne koszty. Ogród deszczowy można łatwo zrealizować samodzielnie. Zobaczcie film, w którym eksperci z Fundacji Aeris Futuro i firmy Kärcher pokazują, jak to zrobić.

Zapraszamy do obejrzenia materiału video, który został przygotowany przez onet.pl w ramach cyklu #niech żyje planeta

Inne realizacje