Z okazji Światowego Dnia Pszczół, Miejskie Centrum Kultury w Gorzowie Wielkopolskim postanowiło uczcić tę datę poprzez stworzenie ogrodu deszczowego. Na terenie Centrum powstały dwa ogrody w skrzyniach. Ogród w skrzyni to cenne rozwiązanie, pozwalające na wprowadzenie zieleni nawet w silnie zurbanizowanym otoczeniu. Rozkwitające rośliny w skrzyniach tworzą zieloną oazę dla pszczół, innych zapylaczy i ptaków, co sprzyja odbudowie bioróżnorodności w miejskich przestrzeniach.

Ogrody deszczowe Gorzów Wielkopolski

Strategie zatrzymywania wody

Ogrody deszczowe to proste, a jednocześnie innowacyjne podejście do zatrzymywania wód opadowych, umożliwiające efektywne wykorzystanie wody przez rośliny. Kwiaty i rośliny działają jak naturalne gąbki, absorbując wodę i stopniowo ją uwalniając do atmosfery. To nie tylko zmiana estetyczna, ale także strategia retencji wód.

Ekologiczne działania w zasięgu ręki

Ogrody deszczowe przy Miejskim Centrum Kultury to nie tylko piękne elementy krajobrazu, ale też praktyczne narzędzia ochrony środowiska. Skutecznie ograniczają miejscowe zagrożenia związane z nadmiernym spływem wód deszczowych, równocześnie poprawiając mikroklimat danego miejsca. Stanowią one inspirujący przykład, jak w harmonijny sposób można połączyć innowacyjne, ekologiczne podejście z praktycznymi działaniami na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Piękne drewniane skrzynie wykonał Michał Cholewiński.

Inne realizacje